ادغام و انحلال تصفیه شرکت های تعاونی | ثبتیکال

ادغام و انحلال تصفیه شرکت های تعاونی

ادغام و انحلال تصفیه شرکت های تعاونی
امتیاز این پست

شرکت تعاونی شرکتی است از اشخاص حقیقی یا حقوقی که به منظور رفع نیازمندی های مشترک و بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی اعضا از طریق خودیاری و کمک متقابل و همکاری آنان ، موافق اصولی که در قانون شرکت های تعاونی مصوب 9 / 4/ 1352 مصرح است ، تشکیل می شود.
در این مقاله به ادغام و انحلال تصفیه شرکت های تعاونی می پردازیم.
اول : ادغام
شرکت های تعاونی در صورت تصویب مجمع عمومی فوق العاده و برابر مقررات مربوطه می توانند در یکدیگر ادغام شوند. یعنی دو یا چند شرکت تعاونی که به طور مستقل فعالیت داشته اند تحت عنوان یک شرکت فعالیت نمایند در چنین صورتی کلیه مدارک لازم و صورتحساب مربوط به ادغام باید ظرف دو هفته برای ثبت به اداره ثبت شرکت ها ارسال شود تا خلاصه تصمیمات به اطلاع طلبکاران و کلیه اعضاء برسد و مراتب در دفاتر و سوابق مربوطه منعکس گردد.
دوم : انحلال شرکت های تعاونی
شرکت ها و اتحادیه های تعاونی در موارد ذیل منحل می شوند :
1- در صورت تصمیم مجمع عمومی فوق العاده
2- در صورت کاهش تعداد اعضاء از حد نصاب لازم
3- انقضاء مدت تعیین شده در اساسنامه و عدم اقدام در مورد تمدید آن
4- توقیف فعالیت شرکت به مدت یک سال بدون داشتن عذر موجه
5- عدم رعایت قوانین و مقررات مربوطه به طوری که در طول سال سه بار اخطار کتبی از طریق وزارت تعاون داده شده باشد.
6- ورشکستگی شرکت
سوم : آثار انحلال شرکت تعاونی
1- اگر انحلال به واسطه یکی از بندهای دوم، چهارم و پنجم فوق الذکر باشد، وزارت تعاون بلافاصه طبق آیین نامه مربوطه انحلال تعاونی را به مرجع ثبت شرکت های محل اعلام می نماید.
2- اگر انحلال به واسطه یکی از بندهای چهارم یا پنجم فوق الذکر باشد اعلام نظر وزارت تعاون، درباره آن موارد در دادگاه صالح قابل شکایت و رسیدگی می باشد. منظور از دادگاه صالح در این جا دیوان عدالت اداری است.
3- کلیه امتیازات و اموالی که از منابع عمومی دولتی و بانک ها در اختیار تعاونی قرار گرفته با انحلال آن باید مسترد شود. مسئولیت اعضاء هر تعاونی در این مورد تضامنی است.
4- تعاونی باید قبل از انحلال به تعهداتی که در برابر اخذ سرمایه و اموال و امتیازات از منابع عمومی و دولتی و بانک ها و شهرداری سپرده است عمل نماید. ( ماده 56 ق. ب. ت )
چهارم : تصفیه شرکت های تعاونی
پس از آنکه شرکت منحل شود بلافاصله باید موضوع انحلال ثبت گردد و برابر قانون تجارت در مورد تصفیه آن اقدام شود لیکن ذکر این مطلب حائز اهمیت است که هرگاه انحلال شرکت با تصمیم مجمع عمومی فوق العاده برابر ضوابط مربوط انجام گرفته باشد و یا اینکه وزارت تعاون در حدود صلاحیت قانونی خود رای به انحلال آن داده باشد ظرف مدت یک ماه سه نفر را جهت تصفیه امور تعاونی تعیین و به اداره ثبت محل معرفی خواهد نمود تا برابر ضوابط و مقررات مربوطه در مورد تصفیه تعاونی اقدام لازم را به عمل آورند.
اما در مواردی که انحلال شرکت تعاونی به جهات دیگری صورت گرفته باشد تصفیه آن و نحوه و چگونگی تصفیه برابر قانون تجارت است .
جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید.
مرکز تخصصی ثبتیکال، با کادری متخصص و مجرب در زمینه های ثبت شرکت ، ثبت تغییرات شرکت، ثبت برند، ثبت طرح صنعتی، ثبت اختراع و .. خدمات خود را به صورت ویژه ارائه می نماید.


تهران، جردن، خیابان دستگردی، به سمت خیابان ولیعصر، پلاک 377، ساختمان بانک خاورمیانه، طبقه 5، واحد 10
0219669
کلیه حقوق محفوظ است