بررسی تفاوت ثبت طرح صنعتی و علائم تجا رتی | ثبتیکال

بررسی تفاوت ثبت طرح صنعتی و علائم تجا رتی

بررسی تفاوت ثبت طرح صنعتی و علائم تجا رتی
5 (100%) 2 votes

ثبت طرح صنعتی و علامت تجاری از مهمترین موارد ثبتی می باشند که نزد فعالان اقتصادی از اهمیت ویژه ایی برخوردار می باشد.
شاید در برخی از موارد ابهاماتی در این موارد وجود داشته باشد . ما با هدف رفع این ابهامات و بررسی تفاوت ثبت طرح صنعتی و علائم تجاری اقدام به نگارش این مقاله نموده اییم .
بنابراین در ابتدا به ارائه تعاریفی از این موارد می پردازیم و سپس به بررسی تفاوت میان این انها خواهیم پرداخت.
طرح صنعتی:
بنا به تعریف ارائه شده در حوزه کسب و کار از دیدگاه قانون مالکیت معنوی ماده 20 قانون ثبت و اختراعات علائم تجاری مصوب سال 1386 طرح صنعتی عبارت است از: ویژگی های،تزیینی، ظاهری و زیبایی شناختی یک کالا ،بدون در نظر گرفتن ویژگی های فنی آن   .
در بخش دیگری از همین قانون آمده است: هر گونه ترکیب خطوط یا رنگها و هر گونه شکل سه بعدی با خطوط رنگها و یا بدون آ ن به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد طرح صنعتی است .
بنا بر این تعاریف و به زبان ساده طرح صنعتی معمولا” به شکل و ظاهر کلی یک محصول اشاره دارد.
یک طرح صنعتی متشکل است از :
-ویژگیهای سه بعدی مانند شکل یک محصول،
-ویژگیهای دو بعدی، مانند تزئینات، الگوها، خطوط یا رنگ یک محصول؛
– ترکیبی از یک یا چند ویژگی از ویژگیهای مذکور.
علامت تجاری:
نشانی است که قادر است کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص یا بنگاه را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه‌ها با اشخا ص متمایز نماید
طبق ماده ۳۰ قانون علامت‌، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از :
الف ـ علامت یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد .
ب ـ علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که باعنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یاخدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می‌کنند متمایز سازد .
ج ـ نام تجارتی یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص‌کننده شخص حقیقی یاحقوقی باشد .
با توجه به تعاریف که در مبحث بالا ارائه نمودیم تفاوت و تعریف علامت تجاری که صرفا نشانی است برای تشخیص کالا و خدمات و طرح صنعتی که عبارت از از ویژه گی های ظاهری و زیبایی شناختی یک محصول مشخص گردید .
و طبعا میان این دو مبحث تفاوت های بنیادین از قبیل : تعاریف ، هدف ، شرایط ثبت ، و نحوه حمایت وجود دارد .
البته توجه داشته باشید که تفاوت میان علائم تجاری و طرح صنعتی در مواردی مانند شکل طرح یا بسته بندی یک محصول خاص در صورتی که از جمله ویژگی متمایز کننده ان تلقی شود ، به عنوان علامت تجاری سه بعدی قابل حمایت می باشد.
 نکات حائز اهمیت در مورد علامت تجارتی و طر ح صنعتی :
– داشتن علامت تجاری اختیاری می باشد مگر در مواردی که دولت ان را الزامی قرار دهد.
– حق انحصاری علامت تجاری فقط برای کسانی محسوب می شود که علامت خود را به ثبت برساند
– علامت تجاری قابل  نقل و انتقال است برای علامت گواهی ثبت علامت صادر خواهد شد
– برای هر ثبت چند علامت باید به تعداد انها  اظهار نامه جداگانه صادر شود
– علامت تجاری یا اصطلاحا برند باید طوری ترسیم و تعیین شود که موجب خطا ، اشتباه ، فریب و گمراهی مخاطب و مشاهده کننده نگردد –مشخص و متمایز باشد و توسط افراد عادی به سهولت تشخیص داده شود.
  -طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که جدید و یا اصیل باشد.طرح صنعتی زمانی جدید است که از طریق انتشار به طور محسوس و یا از طریق استفاده به هر نحو دیگر قبل از تاریخ تسلیم اظهارنامه یا بر حسب مورد قبل از حق تقدم اظهارنامه برای ثبت در هیچ نقطه ای از جهان برای عموم افشاء نشده باشد .
-طرح صنعتی در صورتی اصیل محسوب می شود که به طور مستقل توسط طراح پدید آمده و کپی و تقلید طرح های موجود نباشد،به نحوی که از دید یک کاربر آگاه، متفاوت از طرح هایی باشد که قبلاَ در اختیار عموم قرار گرفته است .
یکی از مهمترین تفاوت ها در مدت اعتبار علامت تجاری و طرح صنعتی است که در طرح صنعتی مدت اعتبا ر  5 سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت است و در این مدت می توان برای دو دوره پنج ساله متوالی دیگر پس از پرداخت هزینه های مربوط تمدید نمود .اما مدت اعتبار علامت تجاری 10 سال   از تاریخ ثبت اظهار نامه در ادراه ما لکیت های صنعتی می باشد که هر 10 سال قابل تمدید است. هر دو موارد پس از دوره پایانی یک مهلت 6 شش ماهه برای پرداخت هزینه و تمدید دارند. هزینه ثبت علامت تجاری با طرح های صنعتی متفاوت و معمولاَ هزینه ثبت طرح صنعتی بیشتر از علامت تجاری است.
در انتها امیدواریم مطالعه این مطلب به اطلاعات ثبتی شما عزیزان افزوده باشد ،همچنین توجه داشته باشید کارشناسان ثبتی کال جهت انواع امور ثبتی از قبیل ثبت طرح صنعتی و علامت تجاری در خدمت شما عزیزان می باشند.


تهران، جردن، خیابان دستگردی، به سمت خیابان ولیعصر، پلاک 377، ساختمان بانک خاورمیانه، طبقه 5، واحد 10
0219669
کلیه حقوق محفوظ است