شرایط و مدارک لازم برای ثبت موسسات غیرتجاری | ثبتیکال

شرایط و مدارک لازم برای ثبت موسسات غیرتجاری

شرایط و مدارک لازم برای ثبت موسسات غیرتجاری
امتیاز این پست

ماده 584 قانون تجارت بیان می دارد که تشکیلات و موسساتی که برای مقاصد غیرتجاری تاسیس شده یا بشوند از تاریخ ثبت در دفتر ثبت مخصوصی که وزارت دادگستری معین خواهد کرد ؛ ” شخصیت حقوقی ” پیدا می کنند.
در ماده (1) آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیرتجاری مصوب ( 13 / 2/ 1311 ) عنوان می شود که مقصود از تشکیلات و موسسات غیرتجاری مذکور در ماده (584) قانون تجارت ، کلیه تشکیلات و موسساتی است که برای مقاصد غیرتجاری از قبیل امور علمی، ادبی یا امور خیریه تشکیل می شوند. اعم از این که موسسین یا تشکیل دهندگان ، قصد انتفاع داشته باشند یا نداشته باشند. در تبصره ذیل ماده (1) آیین نامه مذکور قید شده است که تشکیلات و موسسات مزبور می توانند عناوینی از قبیل کانون ، انجمن ، و امثال آن را اختیار نمایند. لیکن انتخاب عناوینی که اختصاص به تشکیلات دولتی و کشوری دارد ؛ از طرف این موسسات ممکن نیست.
در ماده (2) آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیرتجاری، این موسسات به دو بخش تقسیم شده اند :
1) موسساتی که به قصد انتفاع و تقسیم سود بین اعضاء تشکیل نمی شوند.
2) موسساتی که به قصد جلب منافع مادی و تقسیم منافع بین اعضاء تشکیل می شوند.
لازم به یادآوری است که موسسات مندرج در بند ” 1 ” باید از وزارت کشور و سایر ارگان های ذیربط مجوزهای لازم را دریافت دارند. از آن جمله ” موسسات آموزش عالی غیردولتی، غیرانتفاعی ” می باشند که به استناد مصوبه جلسه (41) شورای عالی انقلاب فرهنگی موزخ 7 / 6 / 1366 باید مجوز لازم را حسب مورد از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دریافت دارند یا مراکز فرهنگی که بر اساس ضوابط عام تاسیس مراکز ، موسسات ، انجمن ها و کانون های فرهنگی و هنری و نظارت بر آن ها مصوب 20 / 2 / 1367 شورای مشترک کمیسیون های (1) و (2) شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجوز لازم را می باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت نمایند و یا مدارس غیرانتفاعی که می باید از وزارت آموزش و پرورش مجوز لازم را اخذ کنند. متقاضیان گرامی در صورت مواجه شدن با هر گونه سوال در رابطه با موضوعات فعالیت نیاز به مجوز در موسسات غیرتجاری ، می توانند با همکاران ما در موسسه ثبتیکال تماس حاصل فرمایند.

  • شرایط لازم برای ثبت موسسات غیر تجاری

– حداقل تعداد شرکا که برای مؤسسات در نظر گرفته ‌شده است، ۲ نفر می ‎‎باشد و حداکثر بدون محدودیت می باشد.
– حداقل سرمایه جهت ثبت موسسه یکصد هزار تومان می باشد.
– در موسسات غیر تجاری انتخاب بازرس اجباری نمی باشد اما می تواند دارای بازرس باشد. حداقل تعداد مدیران در این موسسات 2 نفر عضو می باشد که می بایست به سن قانونی 18 سال رسیده باشند.

  • مدارک لازم جهت ثبت موسسات غیر تجاری  :

برای ثبت موسسات غیر تجاری، تسلیم مدارک ذیل در تهران به ” اداره ثبت شرکت ها ” و در شهرستان ها ” به دایره ثبت شرکت ها ” ضروری است.
1.دو نسخه  تقاضانامه تکمیل شده ( اوراق تقاضانامه به دلیل بهادار بودن می بایست از محل اداره ثبت شرکت ها تهیه گردد )
2. اساسنامه تکمیل شده ( دو نسخه )
3. دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین
4. دو نسخه صورتجلسه هیات مدیره یا رکن اداره کننده
5. کپی برابر با اصل مدارک احراز هویت موسسین و مدیران
6. معرفی نامه نمایندگان، در صورتیکه موسسین و اعضا هیئت مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند و ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن.
7. تاییدیه هیئت مدیره اشخاص حقوقی موسس ، مبنی بر غیردولتی بودن آن .
8. اصل مجوز فعالیت از مراجع ذیربط در مواردی ثبت موضوع نیاز به مجوز داشته باشد.
9. اصل وکالتنامه وکیل دادگستری در صورتی که ثبت شرکت توسط وکیل صورت پذیرد.
مرکز تخصصی ثیتیکال
{ موسسه ای برای ثبت سریع و آسان }


تهران، جردن، خیابان دستگردی، به سمت خیابان ولیعصر، پلاک 377، ساختمان بانک خاورمیانه، طبقه 5، واحد 10
0219669
کلیه حقوق محفوظ است