شرکت نسبی چیست و شرایط و مدارک لازم جهت ثبت آن کدامند؟ | ثبتیکال

شرکت نسبی چیست و شرایط و مدارک لازم جهت ثبت آن کدامند؟

شرکت نسبی چیست و شرایط و مدارک لازم جهت ثبت آن کدامند؟
امتیاز این پست

یکی دیگر از انواع شرکت های تجاری  که بر اصل  ضمانت شرکاء دلالت دارد شرکت نسبی می باشد که شباهت زیادی به شرکت تضامنی دارد ،با یک تفاوت جزیی ،که ا ز این تفاوت در  ماده 183 قانون تجارت چنین یاد شده است

«شرکت نسبی شرکتی است که برای امور تجارتی اسم مخصوصی بین دو یا چند نفر تشکیل و مسئولیت هر یک از شرکاء به نسبت سرمایه ای است که در شرکت گذاشته شده».
شرکت نسبی همانگونه  که اشاره شد شباهت زیادی به شرکت تضامنی دارد و تفاوت این دو شرکت در ضمانت شرکاء در برابر دیون شرکت و نحوه پرداخت ان می باشد.
به این صورت که در شرکت نسبی هرکدام از شرکا نسبت به سرمایه ای که گذاشته اند مسئول پرداخت بدهی های شرکت هستند، اما در شرکت تضامنی تمام شرکا مسئول تامین کلیه دیون شرکت هستند.
به طور مثال :اگر یک شرکت نسبی از چهار نفر شریک تشکیل شده باشد،سرمایه اولیه  یکی از شرکاء نصف سرمایه و دومی ربع ان و دو نفر  دیگر بقیه سرمایه را  تامین نموده باشندقانون تامین دیون شرکت و پرداخت قروض با این صورت خواهد بود: شریک اولی نصف قرض را دومی یک ربع بدهی و دو نفر دیگر یک ربع ان را می بایست تامین نمایند .
پس از شرح تامین سرمایه و چگونگی مسئولیت شرکاء ،حال می پردازیم به انتخاب نام جهت شرکت نسبی که طبق قانون تجارت نام شرکت که عبارت است از عبارت
( شرکت نسبی ) و لااقل اسم یک نفر از شریک ها که باید در نام ذکر شود اسم شریک یا شرکا که ذکر شده از قبیل –شرکا – یا برادارن – ضروری است. (مانند شرکت تضامنی) برای نام شرکت از اسامی  و عباراتی مانند :(علی – حسن –حسین –یا اینکه شرکت نسبی علی –یا شرکت برادران حسن )را نمی توان استفاده کرد و مغایر با قانون می باشد .
قید عبارت (شرکت نسبی) برای این است که اشخاص خارج متوجه به نسبی بودن مسئولیت شرکاء باشند.
در قانون تجارت تعریف خاصی از ارکان شرکت نسبی ارائه نشده است. این شرکت دو رکن اصلی دارد:
1 – همه شرکا -2- مدیر که مقررات مربوط به مدیریت نسبی عینا شبیه به شرکت تضامنی است – در شرکت نسبی حداقل یک مدیر به انتخاب شریک ها از بین شرکا انتخاب می شود  یا اگر تصمیم بر انتخاب از خارج از شرکاء باشد، رای و رضایت شرکا یک وکیل برای شرکت انتخاب می شود.
برای تشکیل شرکت نسبی تنظیم اساسنامه و شرکت نامه ضروری می باشد، همچنین لازم است کل سرمایه توسط شرکاء تامین و پرداخت شود، در صورت غیر نقدی بودن آن ،سرمایه غیر نقدی بررسی و ارزش گذاری می گردد.
بنا بر مواد 183،184 و 185 قانون تجارت،شرایط اساسی برای تشکیل یک شرکت نسبی عبارتند از:
1-وجود حداقل دو شریک
2-پرداخت کل سرمایه ی نقدی و تقویم و تسلیم سرمایه غیر نقدی (تقویم سرمایه غیر نقدی طبق 122 قانون باید با رضایت کلیه شرکا صورت گیرد،لذا انجام ارزیابی توسط کارشناس رسمی دادگستری طبق قانون الزامی است)
3-باید در اسم شرکت عبارت (نسبی)به همراه نام یک شریک قید گردد.
مدارک لازم برای ثبت شرکت نسبی:
1-دو نسخه شرکتنامه ی تکمیل شده
2-دو نسخه تقاضانامه ی تکمیل شده
3-دو نسخه اساسنامه ی تکمیل شده
4-تکمیل فرم تعیین نام به ترتیب اولویت
5-اصل مجوز فعالیت از مراجع ذیربط در مواردی که ثبت موضوع نیاز به مجوز داشته باشد.
6-تصویر برابر با اصل مدارک احراز هویت کلیه شرکا ،مدیران و هیات نظار(در مواردی که تعداد شرکا بیش از دوازده نفر باشد)
7-اصل گواهی عدم سوپیشینه جهت اعضاء هیات مدیره،مدیر عامل
8-دو نسخه صورتجلسه ی مجمع عمومی موسسین
9-دو نسخه صورتجلسه ی هیات مدیره
10-اصل وکالتنامه ی وکیل دادگستری در صورتی که ثبت شرکت توسط وکیل صورت پذیرد.
به این نکته مهم توجه داشته باشید که بنا بر قانون :ثبت شرکت به عنوان اقدام نهایی  تاسیس شرکت زمانی صورت می گیرد که طبق ماده 197 قانون تجارت به اگهی در یکی از رزونامه های کثیر الا نتشار شود تا شرکت به رسمیت شناخته شود.
در صورت نیاز به اطلاعات کامل تر و یا هر گونه مشاوره در زمینه ثبت شرکت ،مشاورین ما همواره در خدمت شما عزیزان خواهند بود تا پاسخگوی سوالات شما در این زمینه باشند.


تهران، جردن، خیابان دستگردی، به سمت خیابان ولیعصر، پلاک 377، ساختمان بانک خاورمیانه، طبقه 5، واحد 10
0219669
کلیه حقوق محفوظ است