مزایا و امتیازات ثبت شرکت با مسئولیت محدود | ثبتیکال

مزایا و امتیازات ثبت شرکت با مسئولیت محدود

مزایا و امتیازات ثبت شرکت با مسئولیت محدود
امتیاز این پست

یکی از رایج ترین انواع شرکت تجاری قابل ثبت در ایران شرکت با مسئولیت محدود می باشد که در این مقاله قصد داریم تا مزایا و امتیازات ثبت این نوع شرکت را بررسی نماییم.
در ابتدا به ارائه تعریف مختصری از این نوع شرکت تجاری می پردازیم: شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هر یک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است .
همچنین در قانون تجارت طبق ماده 94 در رابطه با قوانین رایج بر شرکت با مسئولیت محدود چنین اشاره شده است:
1-سرمایه به سهم الشرکه تقسیم نشده نه به سهام ودر شرکت با مسئولیت محدود ورقه ای به نام سهم الشرکه صادر نمی شود
2-مسئولیت شرکا ء در مقابل دیون و قروض شرکت در حدود سهم الشرکه ای است که هر یک شریک سرمایه گذاری نموده
3-سهم الشرکه آزادنه قابل انتقال نمی باشد بلکه موکول گشته است به رضایت عدهای از شرکا که حداقل سه چهارم را داشته باشند و اکثریت محدودی را نیز دارا باشند( طبق ماده 103 قانون تجارت )
از مهمترین امتیازات ثبت شرکت با مسئولیت محدود می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
-شرکت با مسئولیت محدود این امتیاز عمده را برای شرکا دارد که مسئولیت آن ها در عملیات شرکت محدود به آورده آن در شرکت می باشد و مسئولتی متوجه اموال شخصی آنان نیست.
-یکی از مهمترین امتیازات ثبت این نوع شرکت که برای شریکای آن وجود دارد این است که در صورت ورشکسته شدن شرکت ، الزاما خود شرکاء ورشکسته اعلام نمی شود
– در ضمن شرایط و مراحل تشکیل شرکت با مسئولیت محدود بسیار آسانتر از تشکیل شرکت سهامی و حتی شرکت سهامی خاص است کافی است دو نفر شریک وجود داشته باشد تا شرکت قابل ثبت گردد .
– از نظر سرمایه اولیه نیز تشکیل شرکت با مسئولیت محدود با مبلغ کمی سرمایه هم میسر می باشد ، در حالی که در شرکت ها سهامی خاص و عام به ترتیب شرایط چنین نیست و میزان سرمایه اولیه بیشتر می باشد.
-در شرکت با مسئولیت محدود ، در صورتی که اعضای آن کمتر از دوازده نفر باشند نهاد کنترل کننده وجود ندارد . مگر انکه تعداد شرکا بیش از دوازده نفر باشد در این صورت تشکیل یک هیت نظاره ضروری است ( طبق ماده 109 قانون تجارت)
-جز در موردی که شرکت با مسئولیت محدود دارای هیت نظاره است مجمع عمومی هم در این شرکت وجود ندارد و شرکا به طور انفرادی مورد مشورت قررار می گیرند.
و شاید به همین دلایل باشد که شرکت با مسئولیت محدود یکی از محبوب ترین و رایج ترین انواع شرکت در ایران می باشد و هر روز به تعداد افردای که جهت فعالیت خود شرکت با مسئولیت محدود را انتحاب می کنند افزوده می شود .
در انتها از همراهی شما عزیزان سپاسگذاریم.


تهران، جردن، خیابان دستگردی، به سمت خیابان ولیعصر، پلاک 377، ساختمان بانک خاورمیانه، طبقه 5، واحد 10
0219669
کلیه حقوق محفوظ است