ممنوعیت های ثبت شرکت های خارجی | ثبتیکال

ممنوعیت های ثبت شرکت های خارجی

ممنوعیت های ثبت شرکت های خارجی
امتیاز این پست

یکی از راههای جذب سرمایه خارجی که از مهمترین عوامل رشد اقتصادی کشورها می باشد ورود سرمایه خارجی به کشور است. به همین دلیل در قانون تجارت ایران هم از ورود سرمایه های خارجی به کشور استقبال شده است .
وبرای دستیابی به رشد اقتصادی و افزایش سرمایه گذاری خارجی ،قوانینی جهت ثبت شعب شرکت های خارجی در ایران تنظیم شده است. که مسلما بخشی از آن مربوط به موارد منع و ممنوعیات ثبت شرکت خارجی در ایران می باشد. توجه داشته باشید که جهت ثبت شرکت در ایران ابتدا قانونی شناخته شدن شرکت در کشور مادر ضرورری است و پس از آن لازم است به ثبت شرکت در اداره ثبت ایران مبادرت نمایید.
همانگونه که اشاره شد در قانون تجارت ایران قوانین در جهت رشد فعالیت بین المللی اقتصادی تنظیم شده است اما همین قوانین شامل موارد منعی نیز می باشد در این مقاله به بررسی ممنوعیت های ثبت شرکت های خارجی می پردازیم :
در اصل ( 81 قانون اساسی ) جمهوری اسلامی ایران به صراحت اعلام شده است که : (دادن  امتیاز   و تشکیل و موسسسات در امور تجاری –صنعتی –کشاورزی – معادن –خدمات به خارجیان مطلقا ممنوع است)
در مواجه با این قانون اولین پرسش این خواهد بود که آیا موضوع و دلیل ثبت شرکت های خارجی باعث عدم رسمیت آنها در قانون تجارت ایران خواهد بود؟
شورای نگهبان این پرسش را چنین پاسخ داده است:
شرکت های خارجی که با دستگاه های دولتی ایران،قرارداد قانونی منعقد نموده اند می توانند جهت انجام امور قانونی و فعالیت های خود در حدود قرارداد منعقده و طبق ماده ی 3 قانون ثبت شرکت ها به ثبت شعب خود در ایران مبادرت نمایند و این امر با اصل 81 قانون اساسی مغایرتی ندارد.
این قانون بدان معناست که فعالیت شرکتهای خارجی در ایران پس از شناسایی آنها از طریق ثبت شرکت ،قانونی خواهد بود. اما در قانون برای شرکت هایی که فعالیت مرتبط با دستگاههای دولتی ایران دارند و سایر شرکت ها تفاوتی اعلام نشده است و شاید اصل 81 قانون گذار این تفکیک را مجاز ندانسته است که بدان اشاره ایی نداشته است . انعقاد قرارداد توسط شرکت های خارجی با موسسات ایرانی مجوز ثبت و در نتیجه تشکیل شرکت های خارجی در ایران نیست،اما ممنوعیت ثبت شرکت خارجی فقط در صورتی صادق است که شرکت خارجی بخواهد در ایران به فعالیت مربوط به امور تجاری،صنعتی،کشاورزی،معادن و خدمات بپردازد،والا خارج از قیود مندرج در اصل 81 قانون اساسی،تشکیل شرکت خارجی از طریق ثبت آن بلامانع است.
در انتها امیدواریم مطلب فوق اطلاعات مفیدی در اختیار شما خواننده گرامی قرار داده باشد همچنین در صورت نیاز به هرگونه مشاوره ثبتی، مشاوریت ما در خدمت شما عزیزان می باشند.


تهران، جردن، خیابان دستگردی، به سمت خیابان ولیعصر، پلاک 377، ساختمان بانک خاورمیانه، طبقه 5، واحد 10
0219669
کلیه حقوق محفوظ است