تفاوت اساسنامه و شرکتنامه در قوانین ثبت شرکت ها چیست ؟

تنظیم اساسنامه و شرکت نامه از موارد ضروری جهت ثبت شرکت است و مسلما آشنایی با تعاریف و تفاوت آن جهت ثبت شرکت ضروری می باشد.
در ابتدا به ارائه تعریف اساسنامه در قانون ثبت شرکت ها می پردازیم  : پیش از ارائه تعریف توجه داشته باشید که تنظیم اساسنامه مخصوص شرکت‌هاى با مسئولیت محدود، تضامنى و نسبى مى‌باشد  و سایر شرکت ها ملزم به تنظیم آن نمی باشند. اساسنامه شرکت در واقع  سند اعتبار شرکت می باشد که در آن به مواردضروری  از قبیل :خط مشی و سرمایه ، هدف و نحوه فعالیت، وظایف هریک از اعضا شرکت و هیئت مدیره، مجامع عمومی و بازرسان شرکت و تعداد مدیران و نحوه انتخاب و مدت ماموریت و چگونگی تعیین جانشین مدیرانی که یا فوت نموده و یااستعفا داده اند اشاره میشود . کلیه مواد آن برای اعضا لازم اجرا می باشد در شخص حقوقی اساسنامه هویت و اعتبار شرکت می باشد . در مثال می توان آن را با شناسنامه شخص حقیقی که سند هویت و اعتبار شخص می باشد مقایسه نمود. (بیشتر…)

چگونگی اخذ کد اقتصادی پس از ثبت شرکت

یکی از مراحل قانونی که پس از ثبت شرکت با آن مواجه خواهید بود اخذ کد اقتصادی جهت فعالیت قانونی شرکت می باشد. در واقع تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که در  زمینه ی تولید، مونتاژ، صادرات و واردات، توزیع کالاها و امور خدماتی فعالیت نمایند ملزم به اخذ کد اقتصادی می باشند.البته در موردشرکت ها در قانون اشاره شده است که هر شرکت یا موسسه ایی پس از گذشت دو ماه  از صدور آگهی تاسیس موظف به اقدام جهت کسب کد اقتصادی از اداره دارایی می باشد. (بیشتر…)

اداره ثبت شرکتها

به موجب نظامنامه اجرایی قانون ثبت شرکتها مصوب 1310، دایره ای به نام ثبت شرکتها و علائم تجاری و اختراعات زیر نظر ثبت کل مملکتی شکل گرفت که بعد از آن به موجب آیین نامه سال 1327 با عنوان اداره کل ثبت شرکتها و علائم تجاری و اختراعات و بعد از الحاق ایران به کنوانسیون 1327 پاریس به عنوان اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی با دو اداره مالکیت صنعتی و اداره ثبت شرکتها و مؤسسات غیر تجاری ایجاد گردید. (بیشتر…)

مدارک لازم برای ثبت شرکت چیست ؟

برای آنکه شرکتی ثبت شود ،رعایت یک سلسله اصول ضروری است . در همین رابطه ماده ی 2 قانون ثبت شرکت ها نیز (مصوب 1310) ،ثبت شرکت های تجاری را الزامی تلقی کرده و برای مدیران شرکتی که به ثبت نرسیده باشد، جزای نقدی معین نموده و اضافه کرده است که «…در صورت تقاضای مدعی العموم،حکم انحلال شرکت متخلف نیز صادر خواهد شد». مفهوم این قسمت ماده ی اخیر این است که تا زمانی که دادستان انحلال شرکت را تقاضا نکرده و دادگاه حکم به انحلال نداده است، شرکت با جمع شرایط دیگر، تشکیل شده محسوب خواهد  شد،اما اگر دادستان تقاضای انحلال شرکت را بکند،به صرف تقاضای او و فقط به این دلیل که شرکت در اداره ی ثبت شرکت ها به ثبت نرسیده است، منحل اعلام خواهد شد و هیچ دلیل دیگری برای صدور حکم انحلال شرکت لازم نیست. (بیشتر…)

برای ثبت تغییرات شرکت از کجا آغاز کنیم ؟

بعد از ثبت شرکت و شروع فعالیت شرکت ها، می توان تغییرات و تصمیماتی را در شرکت به انجام رسانید. بر اساس مقررات ، هر گونه تغییر در سرمایه، اطلاعات اشخاص، تمدید مدت تصدی هیئت مدیره و بازرسین و به طور کلی تغییراتی که به نحوی با اطلاعات اشخاص حقیقی و سرمایه آن ها مرتبط باشد مستلزم ثبت تغییرات و ارسال یک نسخه صورتجلسه به اداره ثبت شرکت های محل ثبت می باشد. (بیشتر…)

ممنوعیت های ثبت شرکت های خارجی

یکی از راههای جذب سرمایه خارجی که از مهمترین عوامل رشد اقتصادی کشورها می باشد ورود سرمایه خارجی به کشور است. به همین دلیل در قانون تجارت ایران هم از ورود سرمایه های خارجی به کشور استقبال شده است . (بیشتر…)

انواع شرکت های سهامی و تفاوت میان آن ها

شرکت های سهامی را به شرح ذیل مورد بحث قرار می دهیم : (بیشتر…)

ثبت شعبه شرکت خارجی

وفق ماده 1 قانون راجع به ثبت شرکت ها مصوب 1310 هر شرکتی که در ایران تشکیل و مرکز اصلی آن در ایران باشد شرکت ایرانی محسوب می شود. بالعکس هر شرکتی که در ایران تشکیل نشود و یا مرکز اصلی آن در ایران نباشد یا هر دو آن ها، شرکت خارجی محسوب می گردد. (بیشتر…)

لیست طبقه بندی علائم تجاری

طبقه ١ – مواد شيميائی مورد استفاده در صنايع ، علوم عكاسی و همچنين كشاورزی ، باغبانی و جنگلبانی ؛ رزين های مصنوعی پردازش نشده ، پلاستيكهای پردازش نشده ؛ كودهای گياهی ؛ تركيبات اطفاء حريق ؛ مواد آبكاری و جوشكاری فلزات؛ مواد شيميائی برای نگهداری مواد غذائی ؛ مواد دباغی ؛  چسب های صنعتي .
(بیشتر…)

ثبت کدام علائم تجاری ممنوع است ؟

برند نشان دهنده ی منبع محصولات به مشتری است و مصرف کنندگان از طریق برندها محصولات و یا خدمات را شناخته و به آن ها پایبند می شوند. هر شخص اعم از حقیقی یا حقوقی (شرکت یا فرد) مدارکی دال بر تولید -توزیع-بسته بندی- خرید و فروش و یا واردات و صادرات کالا) و یا مدارکی جهت فعالیت در زمینه خدماتی خاص داشته باشد می تواند در همان زمینه تقاضای ثبت نام و لوگوی خود را بدهد. (بیشتر…)

ثبت شرکت های تجاری ایرانی

ماده 1 قانون راجع به ثبت شرکت ها مصوب 1310 شرکت های ایرانی را چنین دانسته است : ” هر شرکتی که در ایران تشکیل و مرکز اصلی آن در ایران باشد شرکت ایرانی محسوب می شود.” (بیشتر…)

ثبت شرکت در ارمنستان

از میان همسایگان ایران کشور ارمنستان، یکی از  کشورهای نسبتا کوچک اما مهم از نظر استراتژیک می باشد. چرا که این کشور از نظر جغرافیایی در محل تقاطع اروپا و اسیا واقع شده است و به همین خاطر عضو اتحادیه اروپا نیز می باشد که خود این امر از نکات حائز اهمیت تجارت در ارمنستان می باشد. اقتصاد این کشور نیز توجه زیادی به سرمایه گذاری و حمایت مالی خارجی دارد.به همین دلیل این کشور مایل به برقراری ارتباط تجاری با سایر کشورها می باشد. به ویژه به دلیل شرایط سیاسی و همسایگی ایران و ارمنستان  ،این کشور تبدیل به پایگاهی برای بازرگانان ایرانی شده است. (بیشتر…)

شرایط ثبت شرکت در امارات (دبی)

امروزه با گسترش راههای ارتباط میان کشورها و همگام با آن گسترش دامنه انواع فعالیت اقتصادی میان کشورها، توجه بسیاری از تجار و فعالان اقتصادی به گسترش روابط (بیشتر…)

برند چیست و چگونگی ثبت برند

جهت معرفی برند ،ساده ترین تعریفی که می توان از آن ارائه داد این است که  :برند یعنی یک نام ، نشانه ،علامت ،عبارت و ترکیبی از این ها که با هدف متمایز کردن کالا و خدمات شما با کالا و خدمات سایر رقبای شما بکار گرفته می شود و از همین تعریف ساده می توان به اهمیت آن در دنیای تجارت پی برد چراکه امروزه متفاوت بودن در جهت ماندگاری در اذهان یکی از اصلی ترین راه های موفقیت و  شاید یکی از اصلی ترین دغدغه های فعالان تجاری و خدماتی می باشد.
در واقع ( برند ) واژه ای است که میتواند در رونق و گسترش تجارت و کسب و کار شما تاثیر به سزایی داشته باشد. (بیشتر…)

شرکت دانش بنیان چیست ؟ و نحوه ثبت شرکت دانش بنیان چگونه است

با توجه به این نکته مهم که امروزه بیشترین رقابت و تلاش در دنیا بر سر دستیابی به رشد و پیشرفت علم و تکنولوژی می باشد .کشور های پیشرفته همواره در صدد حمایت از افکار و ایده ای نو می باشند در همین راستا شرکت های دانش بنیان با هدف افزایش  علم وثروت و توسعه اقتصادی بر پایه دانش بوجود آمدند
شرکت دانش بینان یعنی استفاده بهینه از فکر و خلاقیت و ابداع و اختراع فرد و گروهی در جهت دستیابی به اهداف علمی و اقتصادی ، که این امر در ایران باعث شکل گیری و تاسیس شرکت های دانش بینان بعضا در پارک ها علم و فناوری شد که از جمله گام هایی می باشد که در جهت عملی شدن نو آوریها و تبدیل آنها به تکنولوژی صورت گرفته است و از یکسری حمایت های دولتی برخوردار می باشد . (بیشتر…)

قوانین مربوط به ثبت شرکت های هلدینگ یا مادر

در مقاله قبل به شرح تعاریف و توضیح ماهیت شرکت هلدینگ پرداختیم  اکنون به بررسی نحوه ثبت شرکت های هلدینگ یا ( مادر) و قوانین رایج بر آن می پردازیم. چنانچه اشاره شد این شرکت ها در تلاش هستند تا از طریق تملک سهام  شرکت های دیگرکه عموما در صنایع مشابه فعالیت می نمایند یک گروه تخصصی را تشکیل داده تا بدین طریق بتوانند از مزایای مطلوب برخودار شوند. (بیشتر…)

شرکت هلدینگ چیست و شرایط مدارک لازم برای ثبت شرکت

امروزه نام شرکت های  هلدینگ در بازار تجارت نامی آشناست که بسیاری از شرکت ها موفق دنیا تحت این نام فعالیت می نمایند ، این نوع شرکت برای نخستین بار در دنیا  در سال 1833 از ادغام دو شرکت بزرگ بوجود آمد. همچنین فعالیت شرکت هلدینگ در ایران از حدود پنج دهه گذشته و با پیشرفت صنایع در ایران رایج گردید. پس از آن شرکت های مادر ( هلدینگ ) با هدف های تکمیل زنجیره ارزش و برقراری ارتیاط میان شرکت ها ی تابعه شکل گرفتند و توسعه یا فتند. (بیشتر…)

فرآیند اخذ ایزو

ایزو (ISO) علامت اختصاری سازمان بین المللی استاندارد است. این اصطلاح ، استانداردی جهانی است که به کارگیری هر یک از آن ها نماد داشتن مجموعه ای از امتیازات و برتری هاست. (بیشتر…)

اسناد و مدارک مورد نیاز برای ثبت نمایندگی شرکت

شرکت های خارجی که در کشور محل ثبت خود شرکت قانون شناخته می شوند مشروط به عمل متقابل از سوی کشور متبوع، می توانند در زمینه هایی که توسط دولت جمهوری اسلامی ایران تعیین می شود در چهارچوب قوانین و مقررات کشور به ثبت شعبه یا نمایندگی خود اقدام کنند. (بیشتر…)

اقدامات مقدماتی تشکیل شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده است. سرمایه ای که موسسین آن قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فرش سهام به مردم تامین کرده اند. شرکت سهامی کامل ترین نوع شرکت از شرکت های سرمایه ای است که شرکاء در آن صاحبان سهام یا سهامداران نامیده می شوند. در ذیل ، به بررسی اقدامات ضروری برای تشکیل شرکت سهامی عام می پردازیم. (بیشتر…)

انتخاب قالب شرکت با توجه به مسئولیت مدیران و شرکاء

شرکت های تجاری بنا برتصریح ماده 20 قانون تجارت بر هفت قسم به قرار ذیل می باشند . (بیشتر…)

آشنایی با شرکت نسبی

ماده 183 قانون تجارت شرکت نسبی را چنین تعریف نموده است :
شرکت نسبی شرکتی است که برای امور تجاری در تحت اسم مخصوصی بین دو یا چند نفر تشکیل و مسئولیت هر یک از شرکاء به نسبت سرمایه ای است که در شرکت گذاشته . (بیشتر…)

ثبت شرکت حمل و نقل هوایی

حمل و نقل از ارکان مهم تجارت بوده و بسط و ترقی تجارت مرهون ترقیات آنست. بدون توسعه حمل و نقل، تجارت فقط جنبه محلی داشته و تجارت بین المللی به صورت امروزی تحقق پیدا نمی کند. حمل و نقل عملی است که در توزیع ثروت دخالت داشته و اجناس را در دسترس مصرف کنندگان قرار می دهد. در زمان سابق هر تاجری شخصاَ حمل و نقل مال التجاره خود را انجام می داد ولی امروزه حمل و نقل مال التجاره از تجارت معمولی کاملاَ مجزی بوده و رشته بخصوصی را تشکیل می دهد . (بیشتر…)

ثبت شرکت کشتیرانی

حمل و نقل در امر تجارت نقش مهمی دارد و طبیعی است بدون آن تجارت ممکن نیست. حمل  و نقل از راه خشکی و دریا از زمان قدیم معمول بوده و با گذشت زمان تکامل یافته تا به پایه امروز رسیده است. (بیشتر…)

ثبت شرکت گردشگری

اصطلاح توریست ( جهانگرد ) از قرن نوزدهم معمول شد. در آن زمان اشراف زادگان فرانسه می بایست برای تکمیل تحصیلات و کسب تجربه های لازم زندگی اقدام به مسافرت می نمودند ، این جوانان در آن زمان توریست نامیده می شدند و بعدها در فرانسه این اصطلاح در مورد کسانی به کار می رفت که برای سرگرمی و وقت گذرانی و گردش به فرانسه سفر می کردند و بعداَ با تعمیم بیشتر به کسانی اطلاق می شد که اصولاَ به این منظور به سفر می رفتند.
امروزه، با افزایش تقاضای مسافرت و توسعه وسایل سفر، اقامتگاه ها، خدمات و تسهیلات جهانگردی و به ویژه هلدینگ های بزرگ گردشگری ، گردشگری به یک صنعت بسیار مهم در تمام جهان تبدیل شده است. (بیشتر…)

صدور جواز تأسیس و بهره برداری

ضوابط مربوط به صدور جواز تأسیس
جواز تأسیس مجوزی است که به موجب آن به دارنده جواز اجازه داده می شود در چارچوب طرح مورد تصویب وزارت صنایع و معادن نسبت به احداث واحد تولیدی مورد نظر اقدام کند. مرجع صادر کننده ی جواز تاسیس بر حسب نوع فعالیت اقتصادی مد نظر سرمایه گذار متفاوت است. به عنوان مثال برای عمده فعالیت های صنعتی ، وزارت صنعت و معدن مرجع صادرکننده ی جواز می باشد. (بیشتر…)

دفاتر قانونی و دفاتر تجاری

طبق قانون مالیات های مستقیم ، دفاتر قانونی از نظر مالیاتی عبارت اند از دفتر روزنامه ( اعم از نقدی و غیرنقدی) و دفتر کل موضوع قانون تجارت و یا دفاتر مخصوصی که وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان دفتر مشاغل ( دفتر درآمد و هزینه ) تهیه می کند و در دسترس مودیان قرار می دهد. نحوه تنظیم و نگاهداری دفاتر، حساب و اسناد و مدارک، باید مطابق آیین نامه ای باشد که وزارت مذکور تهیه می کند. رعایت نکردن این مقررات، حسب مورد موجب پرداخت جریمه تا حداکثر معادل ده درصد مالیات متعلق و در صورت عدم شمول مالیات یا در صورتی که ده درصد مالیات متعلق بیش از یکصد هزار ریال نباشد، حداکثر یک صد هزار ریال یا عدم قبول دفاتر به عنوان دفاتر قانونی طبق آیین نامه مذکور خواهد شد. (بیشتر…)

فرآیند ثبت شرکت تبلیغاتی

موضوعات فعالیت مربوط به امور تبلیغاتی، منوط به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ( اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مربوطه) می باشد. در بخشنامه شماره ی133680 /93 سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مورخ24/ 8 / 1393 این موضوعات به شرح ذیل احصاء شده است : (بیشتر…)

مدارک لازم جهت تاسیس شرکت

جهت انجام هرگونه فعالیت تجاری و غیرتجاری سازماندهی شده می توان از طریق ثبت یک شرکت و یا موسسه اقدام نمود. ثبت شرکت  نخستین گام برای کسب وجهه حقوقی شرکت است که متضمن مراحلی است. (بیشتر…)

ثبت شعبه شركت خارجي در ایران

تجارت میان کشورها از سالهای بسیار دور رایج بوده است و تجار همواره بدنبال بازارهای جهانی تازه جهت رونق کسب و کار خویش بوده اند . اکنون نیز با توجه به تغییرات چهره تجارت و به روز رسانی آن ،ثبت شرکت به عنوان یکی از قدم های اولیه جهت فعالیت های تجاری حائز اهمیت بسیار می باشد و یکی از مهم ترین بخش های آن مربوط به ثبت شرکت در سایر کشور ها به جهت گسترش دامنه تجارت می باشد در این مقاله قصد داریم تا شرایط و ضوابط ثبت شعبه شرکت های خارجی  در ایران را بررسی نماییم . (بیشتر…)


تهران، جردن، خیابان دستگردی، به سمت خیابان ولیعصر، پلاک 377، ساختمان بانک خاورمیانه، طبقه 5، واحد 10
0219669
کلیه حقوق محفوظ است